Ünlülerin Güzellik Uzmanı Yağmur Yıldırım “Yılbaşı Gecesi & Sonrası İçin Cilt Bakım Önerileri”

Yılbaşı gecesi, yılda bir kez bile olsa birkaç saatliğine bazı rutinlerden ödün verebildiğimiz bir gece. Aynı zamanda yeni yılı taze bir enerjiyle karşılamak için şık kıyafetler giymek, bakımlı görünmek de bu özel gecede daha fazla önem kazanıyor. Cildimiz de buna dahil; hatta sağlıklı bir cilt, güzel görünmenin en etkili yolu!

Cildimizin oldukça iyi bir hafızası var; bu yüzden ona gereken özeni yıl boyunca göstermeli. Yine de yılbaşı gecesi öncesi ve sonrası, özel bir cilt bakım rutini gerektiriyor. Siz de yeni yılda cildinizle ışıldamak istiyorsanız bu ipuçlarına mutlaka göz atın.

Yılbaşı Gecesi & Sonrası İçin Cilt Bakım Önerileri-1 - Saç Bakım Güzellik

Yılbaşı gecesi öncesi…

Cildinizi temizleyin. Yeni yıl öncesinde cilt bakım rutininize cildinizi temizleyerek başlayın. Bu adım, cilt bakımı rutininin olmazsa olmazı ve yılbaşı gecesinde ışıltılı bir cilde sahip olmak istiyorsanız da faydalı olacaktır. Bunun için cilt tipinize uygun, cildinize nazik davranacak ve tüm kiri temizleyecek bir ürün kullandığınızdan emin olun. Cildinizin aşık olacağı kekik özü, cadı fındığı ve çinko pca ile dolu içeriğiyle kusursuz ve mat görünen bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Not: Cilt tipinizi öğrenmek için uzman desteğine başvurmanızı öneririz. 

Peeling yapın. Cildinizin temizlendiğinden emin olduktan sonra cildinizi ölü derilerden arındırmak için peeling uygulamasına geçebilirsiniz. Peeling uygulamasının haftada en fazla üç kez yapılması önerilir. Bu yüzden uygulama sırasında cildinize nazik davranmaya çalışın, emin değilseniz de dermatoloğunuza başvurmayı unutmayın.

Yılbaşı Gecesi & Sonrası İçin Cilt Bakım Önerileri-3 - Saç Bakım Güzellik

Yüz maskesi ile cildinizde detoks etkisi yaratın. Evde hazırlayacağınız doğal maskeler veya cilt tipinize uygun ürünlerle cildinizdeki gözenekleri sıkıştırabilir ve toksinlerden temizleyebilirsiniz. Ancak ev yapımı doğal maske tariflerini uygularken dikkatli olmakta fayda var. Bu yüzden bu tarifleri uygulamadan önce dermatoloğunuza danışmaya özen gösterin.

Son olarak cildinizi nemlendirin.  Cildinizi iyice temizledikten sonra doğru bir ürün ile nemlendirmeniz son derece önemli. Üstelik kış mevsimi, tüm cilt tiplerinin kurumaya daha meyilli olduğu bir zaman dilimi. Bu yılbaşı gecesi özel bir ışıltıya sahip olmak istiyorsanız cildinizi düzenli olarak nemlendirdiğinizden emin olun.  Yorgun cildinize antioksidan Vitamin C & E ve zencefil kökü ile ışıltı sağlar, cildinizin canlı görünmesi için nemlenme sürecini hızlandırır.

Yılbaşı Gecesi & Sonrası İçin Cilt Bakım Önerileri-5 - Saç Bakım Güzellik

Yılbaşı gecesi sonrası…

Makyajınızı çıkarın. Şimdi parıldayan yılbaşı makyajınıza veda vakti. Alkol bazlı makyaj temizleyiciler cildinizi tahriş edip kurutabilir, bu yüzden nemlendirecek ve besleyecek yağ bazlı ürünler kullanabilirsiniz (Elbette cilt tipiniz, bu konuda da belirleyici etmen olacaktır).

Bir kez daha cildinizi temizleyin. Makyajınızın tamamını çıkardıktan sonra yüz temizleyicinizi tekrar kullanabilirsiniz. Makyaj temizleyiciler genellikle cildinizi derinlemesine temizleyemez. Cildinizin yeterince temizlendiğinden emin olmak için yüz temizleyici ürünler kullanmalısınız.

Yılbaşı Gecesi & Sonrası İçin Cilt Bakım Önerileri-7 - Saç Bakım Güzellik

Yüz serumu ile cildinizi derinlemesine nemlendirin. Cildinizi temizledikten sonra uygulayabileceğiniz serumlar, güçlü ve yoğun aktif bileşenleriyle direkt olarak cildinize etki eder. İçeriğindeki aktif bileşenler ise genellikle antioksidan, vitaminler ve asitlerden oluşur. Bu bileşenler ise erken yaşlanma belirtileri, kırışıklık görünümü, nemsizlik ve ciltteki lekeler gibi etkenlerle savaşarak cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı oluyor. Geç saate kadar devam eden yılbaşı gecesinin ciltte yorgunluk bırakmaması için nemlendirici öncesi serum kullanın.

Gece kremi kullanın. Cildi gece boyunca yavaşça nemlendiren bileşenler içeren gece kremleri, çizgi ve kırışıklık görünümünü azaltmaya da yardımcı olur. Keyifli bir yılbaşı gecesinin ardından uyku öncesi cilt bakım rutininizi gece kremi ile tamamlayın.

Kısacası, doğru cilt bakımı rutini ile yeni yıla daha parıldayan bir ciltle girmek çok kolay! Sağlıklı bir cilt için bu rutinleri yalnızca yılbaşında değil yıl boyunca uygulamayı unutmayın.